×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Оксана Рубай і нова програма "Львів сьогодні"

Львів сьогодні. Це назва програми, яка виникла як альтернатива, або, радше, доповнення до програми «Львів завтра», котру розробили у  Львівській міськраді для того, щоб знизити прояви негативних наслідків пандемії у Львові та створити передумови для подальшого розвитку міста. . Туди увійшло близько 80 проєктів, які можливо реалізувати у місті, з огляду на ресурси бюджету. Ці проєкти умовно розділили на чотири групи: безпека, охорона здоров’я, підтримка підприємців та взаємодопомога. Чого ж забракло у переліку? Говоримо з Оксаною Рубай, депутаткою фракції «Об’єднання «Самопоміч», член постійної комісії з гуманітарної політики.

  • Програма «Львів завтра» - дуже добра, але в ній не враховано людей з інвалідністю. А – це досить велика кількість людей – і загалом в Україні, і у нашому місті. У період карантину і виходу з нього неможливо не говорити і про таких людей. І коли ми збиралися на обговорення подолання наслідків пандемії, то виникла така рефлексія: а чому завтра? Чому не вже, не сьогодні? Ми потребуємо допомоги вже нині. Тому народилась програма-доповнення «Львів Сьогодні», і тому вже сьогодні ми відпрацьовуємо механізми і послуги, котрі потрібно вводити вже. Що цікаво, ця програма об’єднала фахівців з різних галузей фракцій, зокрема, з нами Ігор Дякович, який працював над блоком Фізичної Безбар’єрності, бо серйозні питання і подолання їх спонукає до спільної роботи.

Моє завдання і моя місія – напрацювати ментальну безбар’єрність. Дуже важливо не лише мати добре облаштовані місця для людей з інвалідністю, а толерантне ставлення, розуміння, оперативне реагування місцевої влади на виклики часу. Наприклад, зараз їм краще не ходити до поліклініки, де вони наражаються на небезпеку, а продумати програму, яка б гарантувала їм медичне обслуговування вдома. Або – ретельно продумати продуктову допомогу, щоб не було ситуацій, за якої людям з цукровим діабетом приносять пакунки з цукром, а людям з захворюваннями, які вимагають суворих дієт, - макарони. Отож, варто розробити гнучкий механізм допомоги, котрий можна буде оперативно корегувати в залежності від обставин і конкретної людини та потреби.

Друге важливе завдання для мене, - продовжує Оксана Рубай, - робота із сім’ями, в яких є люди з інвалідністю. Економічна криза, психологічні трудності – родині часом важче, ніж самій людині з інвалідністю. Допомога такій сім’ї – і психологічна, і фінансова – вкрай необхідна. А що робити, коли член сім’ї не може йти на роботу, бо зобов’язаний опікуватись такою особою? Такі програми є в Європі – ми не вигадували велосипед. І нам також варто змінювати звичний уклад життя міста. Але у 2020 році увесь змін зрозумів, що життя – змінилося. Є країни, з розвиненими соціальними системами, які швидко з цим впорались. На жаль, ми – йдемо «через граблі». Але – рухаємось вперед: врахували ті рекомендації, які пропонує ВООЗ, МОЗ, а також – Міністерство соціальної політики України. А вже наші механізми – муніципальні, львівські – будемо напрацьовувати і реалізовувати разом.

Я запрошую на перші таку робочу зустріч у липні усіх небайдужих – з різних галузей. Будемо говорити про зриме і незриме, про тих людей, інвалідність яких нам невідома, тобто, вони не внесені у списки, чи тих, чия  інвалідність не помітна за одягом, наприклад, ампутована кінцівка, але вже стоїть протез. Отож, і представники різних департаментів міста, і самі люди з інвалідністю сформують нові робочі групи, будуть назначені відповідальні. Нам важливо не зробити помилки – «Для Них, але Без них».

Програма «Львів Сьогодні» - початок довгого шляху. Але він дасть основу до розробленої і готової програми, яка, в разі, не дай Бог, ще однієї хвилі пандемії, карантину чи іншої кризової ситуації, буде вже «під рукою» - якісною і перевіреною для застосування. У результаті ми матимемо фахові протоколи для роботи з людьми з інвалідністю в час карантину.

/ Про дату і місце першої Відкритої робочої зустрічі «Львів Сьогодні»  буде повідомлено окремо /

 

Примітка: Публікації в рубриці "Трибуна депутата" є відображенням суб’єктивної позиції авторів та можуть не збігатися з офіційною позицією  Львівської міської ради.