×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Громадські активісти оприлюднили результати опитування породіль щодо умов перебування у пологових будинках Львова та Львівської області

7 лютого 2019 року у Львівській міській раді відбулась прес-конференція на тему « В яких умовах народжували породіллі у Львові та області у 2018 році?»

Депутатка Львівської міської ради, голова ГО «Батьки в дії» Юлія Гвоздович зазначила, що ГО «Природні права України» провела опитування львівських породіль за 2018 рік. Ці дані стануть підґрунтям та відправною точкою для адвокаційної кампанії громадських організацій щодо покращення системи пологової допомоги, ініціатором якої є ГО «Батьки в дії».

«Вагітність, пологи, післяпологовий догляд є дуже важливим періодом в житті кожної жінки, тому що вона опановує нову соціальну роль і потребує догляду, підтримки. І не лише фізичної, а й психологічної. Уже понад три роки ми моніторимо ситуацію у Львові, намагаємось донести інформацію до міського голови, головних лікарів. Дякуємо, що вони враховують наші пропозиції. Київська правозахисна організація  “Природні Права Україна”, провела вдруге опитування породіль Львівської області на тему якості надання послуг в пологових будинках. Цього року включено також матеріально- технічний аспект, стан в пологових будинках, якість харчування. 

У свою чергу Анна Петровська, співзасновниця ГО “Природні Права Україна”, повідомила, що загалом у Львівській області за всіма показниками, які досліджувались, помітна позитивна динаміка.

«У Львівській області є певні позитивні зрушення. Ми запитували про ставлення медичного персоналу до породіль, чи були вони достатньо ввічливими? Загалом, понад 80% жінок зазначили, що у пологових були хороші побутові умови. Проте все ще залишається понад 20 %, які залишились незадоволені чистотою та доступністю туалетів та душових кімнат, наявністю цілодобової гарячої води та харчування. Лише 3,5%, львівських породіль змогли ​скористатися душем або ванною​ під час пологів. Також майже 90% жінок зазначають хороший стан допоміжних засобів в пологовому залі, ліжечок для немовлят. Загалом, картина хороша, але ще є куди рости».    

За словами Анни Петровської, неможливість офіційно сплачувати за гарантовано якісні медичні послуги в пологових закладах турбує жінок найбільше, на другому і третьому місцях – комфорт і технічне забезпечення. Оцінюючи побутові умови пологових будинків, більшість жінок визначили їх як «задовільні», «добрі» і «дуже добрі». Найбільше жінки скаржились на відсутність чистоти та доступність душових і туалетів, а також якість харчування.

Водночас начальник управління охорони здоровя ЛМР Володимир Зуб подякував членам громадських організацій за співпрацю і відмітив, що результати опитування визначають позитивні і негативні тенденції, які є в пологових відділеннях.

«Назагал ці показники є добрими – 75-89% жінок є задоволені. В більшості критеріїв є приріст 2-3 %, або 4-5 %. Це означає, що робота все ж проводиться, і ми досягаємо бажаних результатів. Мене особисто хвилює питання щодо належної якості комунікації між пацієнтками і медичним персоналом. Таке могло бути в 70-тих роках минулого століття, а в наші дні – це неприпустимо.      

Також мене турбує питання недотримання теплового ланцюжка, зокрема у 3-й міській лікарні. Можливо, нечітко було сформульоване питання в опитуванні. Думаю, що справа не в жінках, а в персоналі, який не завжди дотримується вимог для збереження теплового ланцюжка. Я вже надав відповідні доручення щодо посилення уваги до пологового процесу. Підсумовуючи, скажу, що знаючи ситуацію в пологових в Україні, я вважаю, що це добрі результати, динаміка в порівнянні з іншим роками є. Проте є певні напрями, які треба покращувати».

 На думку Андрія Васька, заступника директора департаменту охорони здоров’я ЛОДА, ситуація у пологових відділеннях покращується.

«Вагітні жінки тепер розцінюються не як пацієнтки, а як партнерки в цій справі. І лікар є не керуючий, а допоміжний. У тих процесах, де лікар потрібен, він втручається, а в більшості випадків є гарантією безпеки. Звичайно, що психологічна безпека і комфорт жінки від приймального відділення і закінчуючи випискою, є запорукою успіху. І беззаперечно, якщо жінка є спокійною, лікар правильно комунікує, результат буде позитивний. Тому, окрім медичних знань, нашим лікарям потрібні знання з комунікації. І такі опитування – це можливість нашим лікарям побачити себе зі сторони».

«Мова йде про гуманізацію пологів, - вважає Ігор Потапов, головний акушер-гінеколог Львівської області. - Цей процес почався із запровадження партнерських пологів, спільного перебування матері і дитини та з питання дотримання теплового ланцюжка.  Спочатку ці процеси отримували певний спротив, бо медики втрачали монополію розпоряджатись долею вагітної і її дитини. Але тепер потрохи вийшли на рейки співпраці. За даними 2018 року - 68% пологів партнерські, 100 % - спільне перебування матері і дитини. Практично всі пологові лікарні мають назву «Лікарня, доброзичлива до дитини». Думаю, що опитування, яке проводилось корисне насамперед для лікарів і керівництва лікарень, бо дає можливість шукати шляхи для покращення ситуації».   

За результатами опитування породіллі озвучили ті зміни, які могли б на їх думку суттєво покращити пологову допомогу. На першому місці: жінки хочуть офіційно сплачувати за гарантовані якісні послуги, також більш комфортні умови та краще технічне обладнання та забезпечення, більш доброзичливе і уважне ставлення медичного персоналу до породіль та покращення комунікації. Серед рекомендацій - партнерська підтримка під час пологів, позиція пологів на спині і дотримання теплового ланцюжка – це ті питання, які ще потребують додатково уваги. 

Насамкінець Юлія Гвоздович наголосила, що на ці зміни не потрібно витрачати додаткові кошти, а просто треба вчинити певні управлінські рішення, провести роз’яснення з медичним персоналом, щоб жінки почувались комфортніше.

Довідково. Анонімне онлайн опитування жінок, що народили у пологових будинках, проводять щорічно​ з метою вивчення задоволеності жінок пологовою допомогою, рівня дотримання протоколів Міністерства охорони здоров’я України і ситуації з дотриманням прав жінок під час пологів та змін, які відбуватимуться. Всього було опитано  818 жінок.

Анкетування:

 

Примітка: Публікації в рубриці "Трибуна депутата" є відображенням суб’єктивної позиції авторів та можуть не збігатися з офіційною позицією  Львівської міської ради.