×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Маленькими кроками впевнено змінюємо Львів

У кінці року варто озирнутись назад і проаналізувати, над чим ми працювали, що вдалося, а що потребує ще часу та зусиль. У цьому матеріалі ми намагалися коротко зрезюмувати нашу цьогорічну діяльність у Львові. Звісно, зроблено набагато більше. Не все, на жаль, помістилося на шпальті, не все вдалося врахувати і тут…  Але – про головне.

 Ми – за комплексне бачення вирішення проблем міста.

Саме тому вважаємо, що просте їх обговорення не дає нічого. Ми відштовхуємося від аналізу цілої галузі та пропонуємо якісні системні рішення. Наприклад, усі ми розуміємо, що про високі тарифи на тепло мало говорити. Мало просто вимагати у влади знизити ціни для містян. Разом із економічною групою, яка діє всередині партії, ми проаналізували галузь і напрацювали пропозиції для реформування теплопостачання Львова, провели зустрічі і загальноміський круглий стіл з представниками Теплоенерго, економістами, науковцями та бізнесменами. Всі сходяться на одному: галузь потребує не тільки технічного оновлення мереж, а насамперед незалежного аудиту, демонополізації та якісної міської стратегії. Це лише один із прикладів і більше про цей напрям нашої роботи Ви можете прочитати на 2 сторінці. А про досягнення нашої організації у Львові ми розповімо Вам детальніше.

 Починаємо з освіти…

Стратегія

Щоб мати розуміння, куди рухаємося і як розвивається галузь, маємо мати для неї стратегію на кілька років вперед. У Львові Програма розвитку освіти була відсутня впродовж багатьох років. Тільки після півдесятка публічних запитів нашого депутата ЛМР, члена гуманітарної комісії Ігоря Дяковича, місто нарешті розробило, а депутати затвердили комплексну Програму розвиту освіти міста. У ній враховано цілу низку пропозицій експертів та депутатів Української Галицької Партії.

Відкритість

Ми прагнемо, щоб батьки зі сторонніх “донорів” освітніх закладів перетворилися на активних учасників освітнього середовища. Для цього дуже важливо, щоб усі львів’яни мали вільний доступ до всієї інформації про освіту міста. Охорона, фінансування, ремонти, плани… Від 2016 року ми зібрали всі ці дані і створили унікальну Карту стану львівських шкіл. Щоб оновлювати інформацію, нам потрібно писати все нові запити і звернення до чиновників. Тому ми запропонували цю платформу управлінню освіти Львова, щоб вони надалі її адміністрували та наповнювали.

Дошкілля

Ми проаналізували проблеми дошкілля у Львові і, спільно з експертами, освітянами, представниками профільного міністерства підготували власну візію змін та розвитку освіти. У Львові проблема з дитсадками стоїть надто гостро. Впродовж двох років ми з батьками і освітянами напрацювали та передали управлінцям ЛМР багато пропозицій щодо впровадження інклюзії в освіті, збільшення кількості місць у ДНЗ, покращення матеріально-технічного стану садків, збільшення фінансування освітньої галузі та публічності батьківських і міських грошей. За ініціативи депутатів УГП, у мерії була створена робоча група, яка об’єднала різні пропозиції з удосконалення електронної системи реєстрації до ДНЗ. Сподіваємося, з нового року управління освіти почне реєстрацію дітей у ДНЗ за новою системою та зрозумілим для людей способом.

.jpg

Безпека

Саме проблему безпеки українці відзначають як найважливішу. Тому безпека дітей у школі і садочку – вагомий виклик для громади. Вже майже рік наш депутат Ігор Дякович наполягає на розробці загальноміської програми безпеки для навчальних закладів Львова. Зокрема, йдеться про встановлення відеоспостереження та введення у штатний розпис шкіл і садків посади охоронця. Тут говоримо про комплексні рішення. Бо наразі місто встановлює камери лише в окремих школах (як визначаються критерії – де встановити? – невідомо), а якщо охоронця нема, то хто має здійснювати відеонагляд?

Побачити на власні очі

У межах роботи комісії з гуманітарних питань, депутат Ігор Дякович ініціював регулярні виїзні засідання. “Мусимо відівчитися приймати “кабінетні рішення”, – переконаний депутат. Чиновники і депутати відвідують школи і садки, знайомляться з колективами, а відтак вони вмотивовані вирішити конкретну проблему якісніше і швидше. Так, після відвідин комісії у СЗШ №48, ДНЗ №147, ДНЗ №88 та садках Левандівки вирішили провести додаткові ремонтні роботи.

 Медицина

Якісні пологові

Постійний брак місць для породіль, відсутність гарячої води, старі меблі, потреба у новому обладнанні, в оновленні медичних практик, у викоріненні хабарів… І до всіх цих проблем львівських пологових – ще й роками закритий на ремонт обласний перинатальний центр, який так ремонтували, що довели майже до руйнації. Але, на щастя, з початку нового року частинами його таки планують відкривати знову. Тож можемо сподіватися, хоч одна проблема – браку місць для жінок – хоч трохи вирішиться.

Що вдалося зробити нам із небайдужими львів’янками, громадськими активістами та зацікавленими у реальних змінах медиками? Насамперед, ми звернули увагу на проблему, зробили її публічною. Завдяки вуличним акціям, зустрічам з медиками, співпраці з управлінням охорони здоров’я міської ради, запитам та зверненням наших депутатів, львівські пологові стали на шлях змін. Тепер у палатах є кнопки виклику медперсоналу, у пологовому на вул. Рапопорта – нові матраци, візочки, цілодобово гаряча вода.

 Новий Статут

Нову конституцію міста розробили з ініціативи та за активної участі Української Галицької Партії. До цього Львів жив за Статутом 2002-го. Зрозуміло, що він був застарілий, недосконалий та фактично дозволяв чиновникам трактувати права громадськості на свій розсуд. Тому ініціатором зміни конституції міста ще в 2016-му стала Українська Галицька партія разом із активістами різних громадських організацій.
“Статут громади – це головний локальний нормативний акт, в якому прописані права та обов’язки громади та влади міста. В ньому закріплені основні інструменти громадської участі. Ми з серпня до вересня збирали всі пропозиції. Проект Статуту пройшов кілька громадських обговорень та отримав позитивні експертні висновки від Національної академії наук України, Національної академії правових наук України з Харкова та авторитетної Transparency International Ukraine”, – каже голова комісії законності ЛМР, депутатка від УГП Юлія Гвоздович.

Багато нових інструментів громадського контролю та публічності, зокрема, наглядові ради при ЛКП, місцеві ініціативи, звітування влади внесли до Статуту завдяки депутатам УГП. 27 січня Статут зареєстрували в управлінні юстиції Львівської області. Відтак він набув чинності.

Треба навести лад у всьому…

.jpg

Транспортний колапс

Громадський транспорт без думки про громаду – це, коли тобі на голову в маршрутці капає дощ, коли у свята автобуса не дочекаєшся, коли, загалом, важко пояснити іноземцям, що то таке “маршрутки”, коли жодна з них не дотримується графіків руху… Проблем багато, щороку ціну квитка піднімають, місто дотує своє АТП на сотні мільйонів гривень, а результатів нема. Всі уповають на електронний квиток, який мають впровадити у Львові вже наступного року за позичені у ЄБРР мільйони євро, але ж він, на жаль, не є вирішенням цих проблем, а лише інструментом для статистики. Ми не раз просили міського голову та управління транспорту звернути увагу на графіки руху та зміни маршрутів автобусів, які курсують до Рудного, на Майорівку, Знесіння та інші мікрорайони. Але ми розуміємо – рішення мають бути комплексними. І починатися – зі стратегії громадського транспорту.

Минулого року ми звертали увагу мерії на важливість укладання якісних договорів з перевізниками, які мають передбачати відповідальність за погану якість їхніх послуг. Депутат від УГП, член інженерної комісії Мирослав Данилків вимагає проведення аудиту транспортних комунальних підприємств міста та розробки комплексної стратегії розвитку транспорту Львова. (І в цьому, до слова, з нами солідарні й інші фракції ЛМР). Зараз ми напрацюємо свої пропозиції рішень і незабаром запропонуємо їх місту.

Інженерні комунікації

Питання каналізування смт Рудно було у передвиборчій програмі нашого депутата в ЛМР Мирослава Данилківа. І він зумів виконати свою обіцянку виборцям: перша черга каналізування селища – на завершальному етапі. “Я домігся, аби Рудне внесли в Програму розвитку каналізування міста. Написав не один депутатський запит та звернення, двічі виступав під час сесії, заручився підтримкою інженерної комісії, разом із мешканцями Рудного мав складну розмову з міським головою Львова. Для завершення бракує ще 15 мільйонів грн. І я вже подав відповідних запит”, – розповідає Мирослав Данилків. Депутат наполягає, аби відповідні кошти на завершення каналізування були внесені у кошторис міста на наступний рік. Ще один мікрорайон Львова – Знесіння – також досі повністю не каналізований. Ще не будучи депутаткою, Юлія Гвоздович неодноразово зверталися до ЛМР з проханням вирішити це питання. Наразі це вдається на найбільших вулицях. Юлія Гвоздович продовжує працювати над цим питанням і сподівається, що за кілька років увесь мікрорайон буде каналізований і з дорожнім покриттям. 

Сміттєва тема

Впродовж 2017-го року фракція УГП та організація політсили у Львові неодноразово звертали увагу на проблему зі сміттям у Львові. Проте у мерії досі немає жодного бачення, як це комплексно вирішити. Побутове сортування відходів так і не розпочали, земельної ділянки під завод досі не виділено… Сподіваємося, що наступного року ситуація покращиться.

Майно громади

У громади Львова вкрали близько 100 приміщень. Цю оборудку журналісти назвали аферою століття, але міська рада на неї відреагувала мляво. Своє розслідування провів голова фракції Української Галицької партії в ЛМР Тарас Чолій. Він ініціював також створення публічного обліку комунальних приміщень. Надалі ми вимагаємо, щоб усе майно громади продавали чи орендували тільки через електронну платформу ProZorro.Продажі. Це дозволить уникати темних махінацій. І після запитів наших депутатів, у місті вже провели такий перший публічний аукціон. Створити повний електронний реєстр комунального майна – таке положення, за ініціативи УГП, тепер міститься у новому Статуті Львова.

Прозорість ЛКП

За ініціативи фракції УГП, тепер Львівські комунальні підприємства, які сукупно освоюють понад 25% міського бюджету в рік, оприлюднюють усю інформацію про свою діяльність на сайті міської ради та порталів відкритих даних. Цього вимагає спеціальний порядок, який ми напрацювали спільно з різними експертними громадськими організаціями.

Наглядові ради

Їх у найбільших комунальних підприємствах Львова, з нашої ініціативи, розпочнуть створювати 2018 року. Формування наглядових рад та проведення незалежного аудиту передбачає реформа комунальних підприємств, яку Кабмін розпочав ще 2016 року. Наглядові ради матимуть управлінські функції: стратегічне визначення діяльності, перевірка звітів, складання планів, призначення керівництва тощо.

Скандальні забудови

Понад 10 років триває боротьба мешканців та громадських активістів за збереження території на Довбуша, 15, яка є частиною парку “Знесіння”. Члени УГП активно долучалися до відстоювання прав громади: блокували будівельний майданчик та брали участь у судових засіданнях.

“Скасувати забудовнику містобудівні умови та обмеження могли депутати міської ради, підтримавши більшістю голосів проект ухвали, яку я подав ще на початку березня. Проте його вперто не вносять у порядок денний для розгляду на пленарному засіданні сесії міської ради”, – розповідає голова фракції Української Галицької Партії у Львівській міській раді Тарас Чолій.

Наразі це будівництво призупинено. Партійці переконані, що забудовник зобов’язаний повністю відновити знищений уже ландшафт парку. Проте, на жаль, ця локація не одна, де нова забудова є скандальною… Тому активісти Галицької Партії намагаються тримати руку на пульсі.

 

Декомунізація

Галицька Партія у Львові вже два роки наполягає, щоб місто позбулося Монументу бойової слави Радянських збройних сил на вулиці Стрийській. Тричі голова фракції у ЛМР Тарас Чолій звертався до міського голови з цією вимогою, але Андрій Садовий вперто проти. Тому депутат звернувся до суду.

“Суд частково задовільнив мої позовні вимоги та зобов’язав міського голову ще раз розглянути питання щодо демонтажу Монументу. Тому очікуємо, що мер Львова таки виконає рішення суду та вимоги Закону щодо декомунізації і прийме розпорядження про демонтаж цього символу тоталітаризму”, – заявляє Тарас Чолій.

Також у межах ініціативи “Геть від Москви!”, представники УГП спільно з активістами, розробили проект ухвали щодо обов’язковості української мови у публічному просторі міста – в магазинах, закладах харчування тощо. Її зареєстрував у ЛМР Мирослав Данилків. Сподіваємося, що до кінця року отримаємо затвердження.

.jpg

Рішення для бізнесу

Задля підвищення якості бізнес-клімату міста комісія законності ЛМР, яку очолює депутат від Галицької партії Юлія Гвоздович почала співпрацювати з експертами ініціативи «Львівський регуляторний хаб» Українського Католицького Університету. Йдеться про підготовку експертних висновків на запропоновані депутатам проекти рішень, які стосуються ведення бізнесу в місті. Детальніший їх розгляд сприятиме тому, що рішення міської ради будуть максимально справедливі для всіх підприємців і максимально корисні для громадськості.

Навчаємося разом

… відчувати інших

Майже 140 студентів львівських ліцеїв та училищ, які здобувають професію у галузі обслуговування, у квітні цього року відвідали семінар «Ми відкриті для кожного», який ми провели на тему, як правильно спілкуватися та обслуговувати людей з інвалідністю.

… стартувати у бізнесі

Мале та середнє підприємництво – основа економіки та громадянського суспільства. Але у наших школах та вишах як ставати підприємцем досі не вчать. Тому наша економічна група, спільно з представниками успішного малого бізнесу, підготувала і видала спеціальний довідник для тих, хто хоче розвинути свою бізнес-ідею. Презентуючи його, ми провели вже кілька семінарів. У Львові відбулося два з них: : “Як започаткувати власну справу?” та “Креативний бізнес: як почати?”. Участь у них взяли понад 200 осіб.

… змінювати місто

Впродовж трьох місяців у Львові працювала незвична школа, яку заснувала Українська Галицька Партія. Тут навчали всіх охочих змінювати місто. Тобто ставати переможцями громадського бюджету. Серед партійців – 7-ро переможців минулорічного конкурсу. Саме вони, а також запрошені експерти, безкоштовно розповідали і пояснювали ініціативним львів’янам, як написати заявку на конкурс, оформити проект, розповісти про нього громаді, залучити мешканців міста до голосування і навіть того, що буде потім – чи легко задумане втілити.

Місто, дружнє до дітей

За ініціативи УГП, у Львові вже понад 8 місяців напрацьовують міську стратегію “Місто дружнє до дітей”. Програма буде стосуватися усіх аспектів дитинства від народження до повноліття. До її розробки долучилися депутатки інших фракцій ЛМР, громадські організації і просто активні небайдужі батьки. На початку наступного року планується презентація вже готового документу, який готує Інститут міста.

В межах цієї стратегії “Місто, дружнє до дітей” було створено Дитячу дорадчу раду при міській раді. До її складу увійшло 12 підлітків.

Перша стратегія мікрорайону

Такий унікальний документ розробили для Сихова. Ініціаторами та активними учасниками процесу розробки стратегічного плану були наші партійці, очільники ГО “Кращий Сихів”. Стратегія включає плани до 2027 року. Допомогли сихівчанам представники Інституту міста. Наразі документ перебуває на стадії затвердження.

Так само наші активісти є активними учасниками робочої групи, яка напрацьовує для Львова стратегію креативного міста. Ініціатори – представники бізнесу, які перед тим розробляли стратегію конкурентоспроможності міста до 2017 року. У робочу групу увійшли представники УГП Андрій Рущак та Наталя Піпа.

 Свято на районі

Воно потрібне, щоб об’єднати громаду: спершу ви спільно відпочиваєте, потім – вигадуєте якусь ідею і спільно втілюєте задумане. Так місто якісно змінюється, а громада міцніє і вчиться не тільки разом працювати, а й захищати свої права.

Цього року наші активісти провели аж два масштабні заходи: “Екосвято на Сихові” та фестиваль “Знесіння-Фест”.

 Запрошуємо до нашого Громадського офісу

Працюємо щодня, крім вихідних, з 10 до 18 год., у самому центрі Львова, на вул. Січових Стрільців, 10 (офіс 12а). Тут Ви можете отримати консультацію юриста, зустрітися з депутатом ЛМР, відвідати один із наших публічних заходів або навіть провести свій.

“Цьогоріч ми отримали близько 400 звернень. Всі вони стосуються дуже різних питань: житлово-комунальних, освіти, охорони здоров’я, земельних тощо. Кожне з цих звернень для нас є важливим. Ми оперативно їх вивчаємо, за потреби, виїжджаємо на місця, разом знаходимо вирішення”, – розповідає Наталя Мільчевич, керівниця Громадського офісу.